W poniedziałek, 28.10.2024r. 46 uczniów wraz z 3 opiekunami naszej szkoły wzięło udział w wycieczce pt. ,,Śladami Dezyderego Chłapowskiego. Pierwszym punktem naszej wycieczki był zespół pałacowo-parkowy w Turwi. Pałac był siedzibą rodu Chłapowskich, z których najbardziej zasłużoną postacią był Dezydery Chłapowski. Generał, oficer napoleoński oraz rolnik. Stworzył pierwsze w Europie zadrzewienia śródpolne, wprowadził płodozmian. Zrewolucjonizował wielkopolskie rolnictwo, a szereg rozwiązań podpatrzył podczas pobytu w Anglii i Francji.
Turew za czasów Dezyderego Chłapowskiego była najnowocześniejszym gospodarstwem rolnym w Wielkopolsce. Między innymi tutaj toczyła się trwająca w latach 1815-1918 walka Wielkopolan z naporem germanizacyjnym. Od 1951 roku jest on siedzibą Zakładu Biologii Rolnej Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk (obecnie Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN). Dzięki staraniom Instytutu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w 1992 r. utworzono Park Krajobrazowy. Dzięki uprzejmości pracownika Instytutu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN mogliśmy obejrzeć wnętrze pałacu, wybudowanego przez pradziadka Dezyderego -Ludwika, a także usłyszeć garść ciekawostek.
Dowiedzieliśmy się, że nasz Patron w latach 1820-1830 zdecydował się na przeprowadzenie dość znaczącej przebudowy obiektu zgodnie z panującą wówczas modą na neogotyk. Udało nam się również zwiedzić kaplicę neogotycką, a także złożyć pamiątkowy wpis do księgi. Przed rezydencją zobaczyliśmy głaz pamiątkowy ku czci gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz okazałe dęby.
Drugim punktem naszego wyjazdu był Rąbiń. Obok późnogotyckiego kościoła parafialnego z XV/XVI w. w Rąbiniu znajduje się grób Dezyderego Chłapowskiego oraz jego rodziny. Nasi uczniowie zapalili znicz i złożyli wiązankę, oddając tym samym hołd naszemu Patronowi.
Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzenie opactwa benedyktynów w Lubiniu. Naszym przewodnikiem był mnich benedyktyński-Bernard. Opactwo benedyktynów w Lubiniu zalicza się do najstarszych klasztorów w Polsce, obok także benedyktyńskiego opactwa w Tyńcu w Krakowie. Jego wielowiekową historię odzwierciedlają gotycka sylwetka kościoła klasztornego, a także barokowy wystrój jego wnętrza.
Wycieczka była dla nas interesująca i spełniła nasze oczekiwania. Mogliśmy zdobyć nową wiedzę i naocznie zobaczyć miejsca związane z naszym Patronem, który do dnia dzisiejszego potrafi inspirować. Tym samym udało nam się zrealizować założone cele.
64-316 Kuślin
Trzcianka 15a