Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Gospodarstwo

Gospodarstwo

Gospodarstwo szkolne, po reorganizacji i sprzedaży części gruntów, liczy obecnie 200 hektarów i jest podstawowym zapleczem kształcenia praktycznego w zawodach: technik rolnik i technik hodowli koni.

 

Podstawowa produkcja roślinna to: pszenica ozima, jęczmień ozimy, rzepak, buraki cukrowe oraz kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę oraz na ziarno. Produkcja zwierzęca obejmuje natomiast bydło mleczne, bydło opasowe, świnie w cyklu zamkniętym oraz konie. Współczynnik bonitacji gleb wynosi 1,1. W gospodarstwie zatrudnionych jest obecnie 14 pracowników.

 

 

W ciągu roku szkolnego raz w tygodniu, w gospodarstwie odbywają się zajęcia praktyczne dla uczniów klas II, III i IV Technikum w zawodach: technik rolnik i technik hodowli koni. Dzięki współpracy z partnerami zewnętrznymi, m. in.: Dalgety Polska S.A., Limagrain Polska oraz Nordzucker Polska S.A. uczniowie podczas zajęć praktycznych mają dostęp do nowości w zakresie uprawy, nawożenia i techniki rolniczej. Pomagają także w prowadzeniu poletek doświadczalnych zakładanych na polach gospodarstwa.

W miesiącu październiku Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance wzbogacił się o nowy sprzęt rolniczy, zakupiony na potrzeby kształcenia ustawicznego. Są to ciągnik rolniczy oraz rozsiewacz nawozów i agregat uprawowy. Zakup sprzętu był możliwy dzięki dofinansowaniu jakie powiat nowotomyski otrzymał na realizację projektu „Podniesienie jakości kształcenia w ZSRCKU w Trzciance poprzez zakup nowoczesnego sprzętu technologicznego”. Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w dniu 14 czerwca 2010 roku pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, a Powiatem Nowotomyskim. 

Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. 

Aktualnie poważnym problemem szkoły jest brak właściwego i nowoczesnego sprzętu rolniczego. Konieczność uzupełnienia sprzętu wynika z wielu aspektów i standardów kształcenia, programów nauczania, wymogów w zdobywania kolejnych akredytacji w prowadzonym kształceniu w formach szkolnych i pozaszkolnych. Zrealizowanie projektu będzie szansą powiązania programów, kadry i bazy tak, aby wprowadzić, szczególnie w kształceniu ustawicznym europejskie standardy edukacyjne – powiedziała Izabela Kałek, dyrektor Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance.

Całkowita wartość projektu wynosi 356 861,30,00 zł. Kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 267 645,97. Pozostała kwota stanowi wkład własny powiatu nowotomyskiego.

Data dodania: 2018-05-18 11:36:33
Data edycji: 2018-05-18 11:38:33
Ilość wyświetleń: 7533

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej