Drogi uczniu,
wybór zawodu nie jest pojedynczym, świadomym aktem decyzyjnym ale procesem rozwojowym i stanowi sekwencję decyzji podejmowanych na przestrzeni wielu lat życia. Na wybór zawodu wpływają głównie wartości, czynniki emocjonalne, rodzaj i poziom wykształcenia oraz wpływ środowiska.
Preferencje zawodowe wywodzą się z doświadczeń dzieciństwa i rozwijają się wraz z upływem czasu.Zadowolenie z pracy - to zadowolenie z życia.
„Praca jest bowiem dobrem człowieka-dobrem jego człowieczeństwa-przez pracę [...]człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb,ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek,[...]poniekąd bardziej staje się człowiekiem”
Jan Paweł II
Szkolny Ośrodek Kariery, to miejsce w naszej szkole, w którym uzyskasz profesjonalną pomoc w opracowaniu planu kariery zawodowej i przygotowaniu się do wejścia na rynek pracy. Głównym celem działalności Szok -u jest zwiększenie szans życiowych absolwentów poprzez wykształcenie umiejętności podejmowania trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych i radzenia na rynku pracy.
Jak to realizujemy?
Będąc uczniem naszej szkoły możesz korzystać z różnorodnych form pomocy:
Badania preferencji zawodowych - to indywidualne spotkania ucznia z doradcą z wykorzystaniem dostępnych metod testowych, zakończone szerokim omówieniem wyników badań i poradą. Dysponujemy szerokim wachlarzem technik badawczych jak np. programami komputerowymi: e-Szok, WOZ- Wstępna Orientacja Zawodowa, Absolwent Szukam pracy, Absolwent-Działam skutecznie oraz innymi Inwentarz Zainteresowań, Arkusz samopoznania, Arkusz samowiedzy, Test T.O., Test Typ Aktywności Zawodowej, Kwestionariusz Inteligencji Wielorakiej i innymi. Po przeprowadzonym badaniu, uczeń ponownie spotyka się z doradca. Celem drugiego spotkania jest szczegółowe omówienie wyników, uzyskanie od ucznia informacji zwrotnej oraz wspólna analiza wyboru i dopasowania (oferta kształceniowa, kryteria rekrutacyjne, uzyskiwane kwalifikacje).
Zajęcia psychoedukacyjne w zespołach klasowych - realizowane są z wykorzystaniem metod aktywnych jak : pogadanka, burza mózgów, metody testowe, giełdy, praca w parach, praca w grupach.
Blok dla klas I - celem jest rozwijanie kompetencji interpersonalnych przydatnych w życiu społeczno - zawodowym, oto niektóre z tematów:
Blok dla klas II - celem jest samoświadomości dotyczącej własnego potencjału, mocnych stron, oto przykładowe tematy zajęć:
Blok dla klas III - „Rola pracy w życiu człowieka” celem jest kształtowanie pozytywnych i aktywnych postaw wobec pracy, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi wyborami i emocjami, niektóre spośród realizowanych tematów to:
Blok dal uczniów klas IV - celem zajęć jest skorelowanie preferencji zawodowych naszych uczniów z ofertą edukacyjną ( szkołą wyższa, planowany kierunkiem studiów, działalność gospodarcza itp.)
„Podejmuję decyzję” – uczniowie zapoznają z informacją o zawodach i rynku pracy, korzystają z „Informatorów o zawodach” Wydawnictwa Perspektywy oraz innych publikacji S. Schwartz, „100 zawodów z przyszłościa”, poznają rankingi uczelni wyższych, np. Tygodnika „ Polityki” czy też miesięcznika „Perspektywy”, rokowania futurologów jak będzie kształtował się rynek pracy w przyszłości, uczą sie szukać informacji w Internecie
„Mój plan kariery” - konfrontowanie samooceny uczniów z wymaganiami szkół i rynku pracy,
"Stres – to normalne” - trening rozpoznawania i radzenia sobie ze stresem w sytuacjach ekspozycji społecznej ( egzamin, rozmowa o pracę),
„Udana autoprezentacja” - zajęcia służące rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności autoprezentacji na maturze i podczas rozmowy wstępnej /kwalifikacyjnej/ z pracodawcami.
Prócz tego działa u nas:
„Żeby odnieść sukces w pracy, musisz zawsze w siebie wierzyć...
Jeżeli myślisz, że uległeś-uległeś.
Jeżeli myślisz, że ci nie wolno - nie wolno.
Jeżeli chciałbyś wygrać, ale myślisz, że nie możesz,
Na pewno nie wygrasz.
Jeśli myślisz, że przegrasz - już przegrałeś.
W życiowych zmaganiach nie zawsze
Zwyciężają silniejsi i szybsi.
Prędzej, czy później wygra ten,
Kto myśli, że wygrać może” Steve Klein
Zapraszam
Anna Kozańska
doradca zawodowy
64-316 Kuślin
Trzcianka 15a