Znak jakości szkoły 2018

Która z cech Twoim zdaniem jest najważniejsza u nauczyciela:

Uczestniczymy
statystyka
A A A

Tradycji stało się zadość…. czyli TYDZIEŃ ZAWODU w Technikum w Trzciance.


Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Tygodnia Zawodu w zawodzie technik hodowca koni, które przypadają w okresie święta świętego Huberta, patrona jeźdźców i myśliwych. W tym roku impreza poszerzyła swoją formułę, bowiem do działań włączone zostały, po raz pierwszy, dwie, niezwykle prężnie działające, klasy w zawodzie technik weterynarz. Połączenie sił pozwoliło nie tylko urozmaicić zajęcia przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i dla pozostałych grup zawodowych, ale także dać możliwość zaprezentowania uczniom, nabytych w procesie kształcenia, różnorodnych umiejętności zawodowych. Otwarcie obchodów Tygodnia Zawodu miało niezwykle widowiskowy charakter, bowiem uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił podczas zmagań w pogoni za lisem. Bieg świętego Huberta rozpoczął się na hipodromie, a rolę lisa tradycyjnie powierzono p. Michałowi Zgrabce. Zmagania wygrał i złapał lisa Maksymilian Jugas, a organizatorzy zaprosili uczestników do szkolnej ujeżdżalni, gdzie kontynuowano obchody Hubertusa.

Decyzja o rywalizacji klas, w ramach tych obchodów, okazała się doskonałym pomysłem. Zmagania stanowiły nie tylko szansę na klasową współpracę, ale pozwalały również wykorzystać zdobytą dotychczas wiedzę. Ten etap pokazał, że równych sobie nie ma klasa III w zawodzie technik hodowca koni, miejsce II zajęła klasa I w zawodzie technik weterynarii, a miejsce III przypadło klasie II weterynarzy.

Zgodnie z tradycją uroczyście przyjęto także do grona starszyzny szkolnej pierwszoklasistów, a nowym koleżankom i kolegom społeczność zawodowa wręczyła drobne upominki. Na zakończenie zebrani mogli skosztować tradycyjnego staropolskiego bigosu, odwołując się tym samym do wielowiekowej tradycji polskich polowań. Kolejny dzień należał do znawców sztuki weterynaryjnej. Pod okiem nauczycieli starsi stażem uczniowie zaprezentowali zajęcia sekcyjne, których celem było zapoznanie praktyczne uczniów z budową anatomiczną poszczególnych układów organizmu zwierzęcego oraz procedurą przeprowadzania zabiegu unasienniania bydła i trzody. Ćwiczenia te pokazały, iż wartością niezbywalną jest praktyczne wykorzystanie wiedzy, które, dzięki nabytym podczas zajęć umiejętnościom, czyni z uczniów osoby doskonale przygotowane do praktycznego realizowania zawodu. Tego dnia cała społeczność uczniowska miała okazję sprawdzić swą wiedzę w zakresie hodowli koni i weterynarii, a mali i więksi pupile uczniowscy mogli zostać zbadani podczas zajęć z weterynarzem, który przeprowadził ćwiczenia praktyczne. Jako że aura była tego dnia łaskawa, a park szkolny zachwyca bogactwem barw, chętni mieli szansę na jesienną sesję zdjęciową z końmi.

Piątek obfitował w zajęcia związane z tresurą psów oraz użytkowaniem koni. Dla uczniów trzcianeckiej szkoły nauka to przede wszystkim sposób na realizację swoich marzeń i pasji. Swoje niezwykłe psy, w pokazie tresury zaprezentowała Sandra Kaźmierczak, uczennica klasy I w zawodzie technika weterynarii, a dzięki wykładowi uczniowie mieli szansę zapoznania się z podstawami techniki behawioralnej i podstawą tresury psów. Ekipa weterynarzy przeprowadziła także pokazy dotyczące budowy topograficznej i pokrojowej koni.

Finałem działań był przejazd zaprzęgami, które powozili Wiktoria Nowak, Sylwia Marciniak, Maksymilian Jurgas oraz Kamil Kaczmarek. Choć aura tego dnia była niezwykle kapryśna, udało się zrealizować plan odwiedzenia okolicznych miejscowości, w których kawalkada budziła ogromne zaciekawienie.

Po powrocie do szkoły i podsumowaniu działań, przyszedł czas na realizację zadań, jakie prowadzący tydzień zawodu postawili sobie na kolejny rok współpracy między zawodami.

Komentarze