Znak jakości szkoły 2017

Która z cech Twoim zdaniem jest najważniejsza u nauczyciela:

Uczestniczymystatystyka


A A A

Święto szkolnej bibliotekiJuż od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL -Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: „Ucz się, aby rozszyfrować swój świat”.

Do tegorocznych obchodów przyłączyła się również biblioteka ZS CKU w Trzciance podejmując wiele działań mających na celu popularyzację czytelnictwa. W bibliotece pojawiły się ekspozycje informujące o: Roku Henryka Sienkiewicza, książkach, które warto przeczytać, Zagrożeniach w Sieci, przygotowana została wystawka: „Kącik zawodowców”- prezentująca literaturę fachową. Zainaugurowano również akcje: „Zbiórka makulatury na szkolne lektury”, „Uwolnij książkę”. ”Bookcrossing”, czyli krążąca książka jest nowym pomysłem promującym czytelnictwo. W bibliotece na przygotowanych do tego celu półkach uczniowie mogli pozostawiać przeczytane już książki oraz czasopisma i wymieniać je na inne, przyniesione przez kolejnych czytelników. W październiku zorganizowane zostały konkursy: Pięknego Czytania a także konkurs fotograficzny - Tydzień Zawodu z Książką w tle.

Zwieńczeniem październikowych obchodów były zorganizowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki Imieniny Biblioteki.

W piątek 4 listopada 2016 r. najważniejszym miejscem w Szkole stała się Biblioteka. Tutaj młodzi ludzie pracujący w Kole Przyjaciół Biblioteki wraz z bibliotekarkami przygotowali wiele atrakcji , oprócz podziwiania ciekawej scenografii , słodkiej niespodzianki z treścią, uczniowie mogli wypożyczyć” książkę w ciemno”, posłuchać czytanych przez nauczycieli fragmentów z humoru zeszytów szkolnych, sfotografować się przy chatce Hobbita, wziąć udział w konkursach i zabawach związanych z czytelnictwem. W rywalizacji konkursowej zwyciężyła klasa III A, która otrzymała Laur Miłośnika Biblioteki a także nagrodę w postaci 1 dnia bez pytania, jak również udziału w warsztatach pisarskich prowadzonych przez znanego scenarzystę.

Niewątpliwie najbardziej spodobał się młodzieży pomysł ogłoszenia 4 listopada Dniem Postaci Literackiej lub Bajkowej . Wielu uczniów wykazało się niezwykłą kreatywnością, gdyż na szkolnych korytarzach pojawiły się postacie ze świata literackiej wyobraźni.

Należy zatem mieć nadzieję, że obchody najdłuższego święta w roku szkolnym znacząco przyczynią się do wzrostu czytelnictwa a szkolna biblioteka stanie się miejscem najczęściej odwiedzanym przez uczniów.

Komentarze