Znak jakości szkoły 2018

Która z cech Twoim zdaniem jest najważniejsza u nauczyciela:

Uczestniczymy
statystyka
A A A

Nowe wyzwania...


Zainspirowany projektami z Michorzewa i Sielinka, sołtys Kuślina, pan Stefan Piasecki, zwrócił się do nauczycieli krajobrazu z trzcianeckiego technikum, z prośbą o pomoc w realizacji projektu zagospodarowania przestrzeni.

Realizację zadania nazwanego "Projekt koncepcyjny zagospodarowania zieleni", rozpoczęli uczniowie klas II i III. Zgodnie z założeniami wykonanie projektu musiało przebiegać etapami. Jesienią uczniowie udali się do Kuślina, by obejrzeć teren, dokonać stosownych pomiarów, przygotować dokumentację fotograficzną. Następnie wyrysowano działkę w odpowiedniej skali i przekazano ten zarys uczniom, którzy puścili wodze fantazji i na tej przestrzeni zaprojektowali niezwykłe przestrzenie rekreacyjne.

W sumie powstało 12 projektów, każdy inny- każdy z niezwykłym i zaskakującym rozwiązaniem. W czwartek 26 marca nastąpiła uroczysta prezentacja prac. W bibliotece pojawił się sołtys z Kuślina, pan Stefan Piasecki oraz dyrektor szkoły Izabela Kałek, opiekunowie projektantów i sami bohaterowie.

Każdy z uczniów otrzymał czas na przedstawienie swojej koncepcji, mógł zaprezentować projekt i szczegółowo go omówić , a także odpowiadał na pytania padające zarówno ze strony sołtysa, pani dyrektor, jak i innych uczniów. Zadaniem projektanta było także uzasadnienie wykorzystanych w projekcie rozwiązań i pomysłów. Uczniowie musieli opowiedzieć także o dobranych materiałach oraz o roślinach zaplanowanych w aranżacjach zieleni. Pan Piasecki był zaskoczony nie tylko kreatywnością architektów, ale przede wszystkim różnorodnością projektów, wysokim poziomem przygotowania całości prezentacji oraz zaangażowaniem młodzieży.

Taka forma prezentacji jest zgodna z tym, co uczniowie napotkają w pracy zawodowej. Prezentacje miały więc nie tylko za zadanie przekazać pomysły i koncepcje , ale także zaprezentować predyspozycje uczniów do zawodu, a im m samym umożliwić ćwiczenie tego jakże trudnego elementu, jakim jest kontakt z wymagającym klientem.

Prace nad projektem to kolejne już zadanie, jakie zlecono trzcianeckim architektom i wydaje się, że z pewnością nieostatnie. Z rozmowy z nimi wynika bowiem jasno, że są gotowi na następne, wymagające wyzwania, a dotychczasowe, zrealizowane już projekty w Michorzewie czy Sielinku, już uczyniły otoczenie piękniejszym. Teraz kolej na teren w Kuślinie, a później, któż to wie...

 

Komentarze