Znak jakości szkoły 2018

Która z cech Twoim zdaniem jest najważniejsza u nauczyciela:

Uczestniczymy
statystyka
A A A

DZIELIMY SIĘ ŻYCIEM!!!„Jeśli mamy odmienić oblicze świata, to musimy zacząć od małych rzeczy”. Pod takim hasłem, w naszej szkole odbyło się spotkanie z Drużyną Szpiku. Spotkanie to, poprzedzające kolejną już Akcję Krwiodawstwa, było okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na ten temat, ale także możliwością poznania historii tych, którzy po ciężkiej chorobie wracają do zdrowia, ale i tych, którzy nadal walczą lub walkę tę przegrali. Maria Homan oraz dwoje wolontariuszy: Edyta i Konrad pokazali uczniom rzeczywistość , w której żyją osoby zmagające się z różnymi typami białaczki. Wiele z tych opowieści znalazło szczęśliwe zakończenie dzięki ludziom, którzy zdecydowali, że chcą podzielić się życiem, że zostaną dawcami szpiku, albo staną się krwiodawcami.

Na świecie jest obecnie zarejestrowanych około 25 mln dawców, a w Polsce 900 tys.. Codziennie jednak zgłaszają się nie tylko nowi dawcy, ale także ci, którzy takiej pomocy będą potrzebowali. Założona w 2006 roku, przez Annę Wierską, fundacja, rozwija się dzięki pomocy wielu osób. Promują jej działalność sportowcy, muzycy, aktorzy, ale także ci, którzy stali się biorcami szpiku i walczyli z chorobą.

Nasi uczniowie mieli możliwość nie tylko poznania historii fundacji i losów jej podopiecznych, ale także poznali procedury, jakie towarzyszą decyzji o zostaniu krwiodawcą lub dawcą szpiku. Z tej perspektywy istotne były także informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, by zarejestrować się w bazie dawców.

Efektem tego spotkania było z pewnością większe zrozumienie dla samej idei, ale także konkretne działanie, bowiem już następnego dnia trzy osoby podjęły decyzję o rejestracji w bazie dawców szpiku, a 34 krwiodawców oddało 15,3 litra krwi pełnej.

Kolejne akcje krwiodawstwa zostały już zaplanowane, a wśród uczniów słychać coraz częstsze deklaracje o chęci przystąpienia zarówno do grona krwiodawców, jak i dawców szpiku, gdy osiągną pełnoletniość będącą jednym z warunków.

  

Komentarze