Znak jakości szkoły 2018

Która z cech Twoim zdaniem jest najważniejsza u nauczyciela:

Uczestniczymy
statystyka
A A A

"Festiwal zapomnianych warzyw"


Nasi uczniowie, kształcący się w zawodzie technik żywienia, otrzymali niezwykłe zaproszenie na imprezę organizowaną pod hasłem „Festiwal zapomnianych warzyw”. Spotkanie to, przygotowane przez Agencję Rynku Rolnego, poprowadził p. Sebastian Gołębiewski. Jeden z pionierów kulinarnych warsztatów i kursów w Polsce. Bliski współpracownik, a wcześniej wychowanek Kurta Schellera i Adama Chrząstowskiego. Głównym tematem było wykorzystanie, podczas warsztatów kulinarnych, warzyw często pomijanych w naszej kuchni, a przecież niezwykle smacznych i wartościowych.

Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział nie tylko w samym spotkaniu, ale także, co stanowiło nie lada wyzwanie, gotować pod okiem znawcy sztuki. Warsztaty odbywały się w przemiłej atmosferze, a podczas gotowania i przyrządzania potraw wykorzystano takie warzywa jak: jarmuż, topinambur, pasternak czy czarną rzepę. Nie była to jednak jedyna atrakcja. Dzięki gościnności miejsca, w którym zorganizowano warsztaty, Gospodarstwu Ekologicznemu FOLWARK WĄSOWO, podczas przyrządzania potraw nasi żywieniowcy mieli okazję wykorzystać to, co najlepsze w Wielkopolsce, przygotowując dania kuchni regionalnej.

Całość spotkania zakończyła wspólna degustacja dań i wymiana opinii na temat znaczenia wykorzystywanych podczas warsztatów warzyw , ich walorów smakowych i drzemiącego w kuchni tradycyjnej i regionalnej potencjału. Wśród potraw przygotowanych pod okiem znakomitego kucharza, wskazać należy m.in. sałatkę z warzyw zapomnianych, mus z pasternaka z karmelizowanymi gruszkami, zupę krem z topinamburu z dodatkiem prażonych ziaren oraz placki ziemniaczane z jarmużem, boczkiem i poznańskim gzikiem.

Takie zaproszenie to nie tylko okazja zdobywania doświadczeń przez naszych adeptów sztuki żywienia pod okiem kulinarnego pioniera , jakim jest p. Sebastian Gołębiewski, ale także ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły.

  

Komentarze